13 ترفند برای انتخاب نام دامنه مناسب

13 ترفند برای انتخاب نام دامنه مناسب

همان‌طور که در دنیای واقعی، نام و نام خانوادگی معرف شما هستند، در دنیای مجازی نیز نام دامنه شما هویت سایت شما را تعیین می‌کند. انتخاب نام مناسب، اولین قدم برای موفقیت سایت شما و گامی مهم در مسیر برندسازی است. همان‌طور که انتخاب نام برای فرزندتان، دغدغه و ظرافت‌های خود را دارد، انتخاب نام دامنه نیز نیازمند دقت و خلاقیت است.

0 اسفند ۱۴, ۱۴۰۲ آخرین بروزرسانی: فروردین ۲۶, ۱۴۰۳

اگر به دنبال طراحی یک سایت برای کسب‌وکار خود هستید انتخاب نام دامنه بسیار حائز اهمیت است چرا که نام دامنه اولین چیزی است که کاربران از وب سایت شما می‌بینند و به نوعی معرف برند شما است. انتخاب نام دامنه مناسب می‌تواند تا حدی بر سئوی سایت شما نیز تاثیر بگذارد. موتورهای جستجو مانند گوگل به دنبال سایت‌هایی هستند که با موضوع جستجوی کاربران مرتبط باشند؛ از این رو انتخاب نام دامنه مرتبط با موضوع فعالیت‌تان می‌تواند به رتبه بندی بهتر سایتتان در موتورهای جستجو کمک کند.

چرا انتخاب نام مناسب برای دامنه حیاتی است؟

اولین چیزی که در یک ملاقات توجه را جلب می‌کند چیست؟ نام! در دنیای وب هم همینطور است. نام دامنه اولین چیزی است که کاربران از وب سایت شما می‌بینند. انتخاب نام دامنه مناسب می‌تواند نقشی کلیدی در جذب مخاطب و ایجاد یک هویت قوی برای کسب و کار شما داشته باشد.

اگر چه ضرورتی وجود ندارد که نام دامنه دقیقاً با محتوای وب‌سایتتان مطابقت داشته باشد، اما وجود کلمات کلیدی در آن به سئو سایت شما کمک خواهد کرد. نام دامنه فرصتی عالی برای برندسازی است! اگر نامی مناسب، یکتا داشته باشید در ذهن‌ها ماندگار خواهد شد.

اما چه نکاتی در هنگام انتخاب نام دامنه وجود دارد؟ بیایید آن‌ها را تک‌به‌تک بررسی کنیم.

انتخاب دامنه مناسب

 قوانین انتخاب نام دامنه

زمانی که می‌خواهید نام دامنه خود را انتخاب کنید یک سری قوانینی وجود دارند که باید توسط شما رعایت شوند برای مثال:

 • تایپ‌کردن آن آسان باشد

نام دامنه باید به‌یادماندنی و آسان تایپ شود. از استفاده از واژه‌های چند املایی و “ه” در انتهای نام دامنه خودداری کنید. تایپ اشتباه نام دامنه می‌تواند منجر به عدم دسترسی کاربران به وب‌سایت شما شود.

 • نام انتخابی کوتاه باشد

به قول نظامی، شاعر معروف ایرانی، کم‌گوی و گزیده گوی چون در، تا ز اندک تو جهان شود پر سخن این بزرگوار دقیقاً مصداق بارز حرف ماست. زمانی که شما نامی کوتاه و درعین‌حال مناسب برای کسب و کار خود انتخاب کنید قطعاً بیشتر در ذهن‌ جای خواهد گرفت.

 • قراردادن کلمه کلیدی در دامنه خود را فراموش کنید

شاید تا همین چند وقت پیش با انتخاب یک نام دامنه که کلمه کلیدی در آن قرار می‌گرفت می‌توانستید سریعاً در گوگل رتبه بگیرید؛ ولی امروزه گوگل به این راحتی‌ها گول نمی‌خورد و با تطابق‌دادن نام دامنه با کیوردتان برای شما نمره‌منفی در نظر خواهد گرفت.

 • تلفظی زیبا داشته باشد

خلاقیت به خرج دهید و سعی کنید از نام‌هایی استفاده کنید که تلفظی آهنگین و زیبا داشته باشند. چرا که این امر می‌تواند نام دامنه را در ذهن‌ها جاودانه‌تر کند.

 • از پسوندی متناسب با کسب‌وکار استفاده شود

همواره سعی کنید پسوندی مناسب با کسب‌وکار خود انتخاب کنید. هر کدام از پسوندهای موجود بیانگر چیزی هستند. مثلاً پسوند ir. بیانگر کشور ایران است. پس اگر کسب‌وکارتان صرفاً در ایران است می‌توانید از این دامنه استفاده کنید. ضمن اینکه سعی کنید از پسوندهایی که به‌تازگی ایجاد شده‌اند و خیلی مرسوم نیستند استفاده نکنید.

بهترین پسوندهای موجود .com، .net، .org و… است. درست است که خرید دامنه .ir هزینه کمتری برای شما دارد ولی درعین‌حال هم پیچیدگی ثبت بیشتری دارد و هم اگر قصد استفاده از ابزارهای گوگل و تبلیغات در وب‌سایت‌های خارجی را دارید احتمالاً دچار مشکل خواهید شد.

انتخاب پسوند مناسب برای ثبت دامنه

 • نامی مرتبط با کسب‌وکار خود انتخاب کنید

باید در نظر داشته باشید که هر اسمی را نمی‌توانید برای کسب‌وکارتان انتخاب کنید. مثلاً نام “پرگار” را می‌توانید برای یک دفتر طراحی یا مهندسی استفاده کنید ولی نمی‌توانید آن را برای یک رستوران استفاده کنید.

 • پیش از ثبت‌نام دامنه از آن تحقیق کنید

اگر نام دامنه‌ای را برای سایت خود در نظر گرفته‌اید حتماً تحقیقات لازم را انجام دهید که به ثبت نرسیده باشد. ضمن اینکه ممکن است نام در نظر گرفته هم بسیار مناسب باشد، ولی به دلیل اینکه قبلاً مشابه آن ثبت شده است ممکن است کاربران دامنه شما را با آن اشتباه بگیرند.

 • استفاده از هدف جغرافیایی

اگر خدماتی که در وب‌سایت خود ارائه می‌دهید مختص یک شهر یا منطقه است، می‌توانید از نام آن منطقه هم در نام دامنه خود استفاده کنید.

 • استفاده از خط‌فاصله و اعداد را فراموش کنید

حتی‌الامکان سعی کنید از خط تیره و اعداد در نام دامنه خود استفاده نکنید. خط تیره در دامنه می‌تواند به‌عنوان اسپم برای گوگل شناخته شود که از این نظر امتیاز منفی برای وب‌سایت شما به‌حساب می‌آید.

 • از حروف دبل در دامنه استفاده نشود

چون دامنه‌ها به انگلیسی تایپ می‌شوند، پس لازم است توجه داشته باشید که استفاده از حروف فارسی که تشدید دارند یا دو حرفی که پشت‌هم نوشته می‌شوند، می‌تواند در نوشتار انگلیسی مشکل‌ساز شود.

 • از ابزارهای انتخاب نام دامنه کمک بگیرید

می‌توانید از ابزارهای تولید نام دامنه استفاده کنید. این ابزارها با جستجو در میان میلیون‌ها نام دامنه، به شما کمک می‌کنند تا نام دامنه خلاقانه و به‌یادماندنی برای وب‌سایت خود پیدا کنید. این ابزارها عبارت اند از:

 1. Nameboy
 2. Domainr
 3. NameStation
 4. BrandBucket
 5. LeanDomainSearch

nameboy یکی از ابزارهای انتخاب نام دامنه

 • بررسی رقبا و الهام گرفتن از آن‌ها

بررسی نام دامنه رقبای شما می‌تواند منبع الهام‌بخشی برای انتخاب نام دامنه مناسب برای وب سایتتان باشد؛ این روش برای آن است که نامی را که نزدیک به نام رقیبان است را انتخاب نکنید و می‌توانید از کلمات و عباراتی که استفاده کرده اند، به‌عنوان یک ایده‌ برای خود درنظر بگیرید.

 • سرعت عمل داشته باشید و این کار را به دقیقه نود نیندازید

سعی کنید در انتخاب و ثبت‌نام دامنه خود سریع باشید. چرا که روزانه هزاران دامنه ثبت می‌شوند و ممکن است دامنه شما توسط فرد دیگر ثبت شود. در این صورت مجبورید با پسوندی دیگر (در صورت آزاد بودن) و یا با نامی دیگر دامنه خود را ثبت کنید.

یکی از راه‌هایی که می‌توانید برای سایت خود دامنه تهیه کنید استفاده از دامنه‌های منقضی شده است؛ در آموزش خرید دامنه های منقضی شده، علاوه بر آشنایی با نحوه انتخاب و خرید این دامنه‌ها با مزایا و معایب آنها آشنا خواهید شد.

جمع‌بندی

در این مقاله، به اهمیت انتخاب نام دامنه مناسب برای وب‌سایت‌ها پرداخته شد. انتخاب نام دامنه صحیح، به طور مستقیم بر تجربه کاربری، شناخت برند، و موفقیت آنلاین کسب‌وکارها تأثیرگذار است. باتوجه‌ به بیش از ۳۶۰ میلیون دامنه در دسترس، استفاده از ابزارهای تولید نام دامنه و توجه به اصولی همچون سادگی، کوتاهی، و نگاه آینده‌نگرانه می‌تواند به انتخاب نام دامنه مناسب و پایدار برای وب‌سایت شما کمک بزرگی کند.

از همراهی شما تا اینجا سپاسگزاریم.

اگر قصد خرید دامنه با پسوند IR. را دارید، پیشنهاد می‌کنیم قبل از هر اقدامی، مقاله آمار دامنه‌ های ثبت شده ملی را مطالعه کنید. این مقاله اطلاعات مفیدی در مورد تعداد دامنه‌های ثبت شده با پسوند IR. روند رشد ثبت دامنه‌ها در سال‌های اخیر به شما ارائه می‌دهد.

خرید دامنه زا راست چین کلود

سوالات متداول (FAQ)

 •  آیا می‌توان نام دامنه را بعداً تغییر داد؟

بله، ولی ممکن است ضربه بدی به سئو سایت شما بخورد و کاربرانتان را از دست بدهید. به همین دلیل توصیه می‌کنیم قبل این کار حتماً با متخصص سئو مشورت کنید.

 •  آیا می‌توان نام دامنه را با پسوندهای مختلف ثبت کرد؟

بله، شما می‌توانید از پسوندهای مختلفی برای نام دامنه خود بهره ببرید. بسیاری از وب‌سایت‌های ایرانی دامنه سایت خود را با پسوندهای .ir و .com خریداری می‌کنند. همانطور که گفته شد دامنه IR. برای ایران و COM. بین المللی است؛ اگر دوست دارید در مورد دامنه COM. بیشتر بدانید بهتر است سری به مقاله دامنه COM. چیست بزنید.

 • چگونه بهترین نام دامنه را برای وب‌سایت خود انتخاب کنیم؟

برای انتخاب بهترین نام دامنه، به‌سادگی، کوتاهی، ارتباط با برند یا محتوا، و بررسی دسترسی توجه کنید.

 • انتخاب دامنه چه تاثیری در سئو دارد؟

موتورهای جستجو مانند گوگل به دنبال سایت‌هایی هستند که با موضوع جستجوی کاربران مرتبط باشد. انتخاب نام دامنه مرتبط با موضوع فعالیت تان می‌تواند به رتبه بندی بهتر سایت شما در موتورهای جستجو کمک کند.

نظر شما چیست؟
Esmaeil
Esmaeil

کارشناسی فناوری اطلاعات، علاقمند به دنیای وردپرس و سئو و سابقه 4 سال در زمینه طراحی سایت

شبکه های اجتماعی
به جواب سوالت رسیدی؟

ثبت دیدگاه ها