آموزش ایجاد ساب دامین در سی‌پنل

آموزش ایجاد ساب دامین در سی‌پنل

زیر دامنه یا ساب دامین زمانی به کار می‌آید که بخواهید یک صفحه جداگانه با مسیر محتوایی مجزا روی سایت خود داشته باشید ولی قصد خرید دامنه جدید را ندارید. شما می‌توانید هر تعداد زیر دامنه که بخواهید روی سایت خود ایجاد کنید. به این منظور آموزش ساخت ساب دامین را در این آموزش ببینید.

0 اردیبهشت ۱۸, ۱۴۰۳ آخرین بروزرسانی: اردیبهشت ۲۶, ۱۴۰۳

گاهی اوقات کاربران می‌خواهند بخش جدیدی در سایت راه‌اندازی کنند که امکان راه‌اندازی در سایت اصلی نیست. استفاده از یک دامنه جدید مشکلاتی دارد مثلا دامنه جدید اعبتار لازم را در گوگل ندارد و نیاز به زمان و انرژی بیشتری برای افزایش اعتبار آن دارید. برای راه‌اندازی بخش جدید بدون حخرید دامنه جدید می‌توانید زیر دامنه ایجاد کنید. برای هر دامنه هر تعداد ساب دامین که بخواهید قابل ایجاد است. در این مقاله نحوه ساخت ساب دامین در سی پنل را آموزش می‌دهیم.

ساب دامین (subdomain) چیست؟

ساب دامنه یا ساب دامین یکی از ابزارهایی است که توسط هاست در اختیار کابران قرار می‌گیرد و زیرمجموعه‌ای از دامنه اصلی است. قبلا گفتیم ساب دامین چیست و کاربرد آن چیست. بخشی از دامنه اصلی که در واقع از یک اسم + دامنه اصلی تشکیل شده است. برای مثال، ساب دامنه راستچین کلود (Cloud.rtl-theme.com) را در نظر بگیرید:

  • Cloud: کلمه‌ای که برای ایجاد ساب دامنه استفاد شده است.
  • Rtl-theme.com: دامنه راستچین است که با استفاده از آن می‌توانید وارد سایت راستچین شوید.

ترکیب این دو با هم ساب دامنه راست چین کلود را تشکیل می‌دهد. در سی‌پنل و کنترل پنل‌های دیگر هاست امکان ایجاد بی‌نهایت ساب دامین وجود دارد. با کمک آن می‌توانید بخش‌های مختلف هاست خود را سازماندهی کنید اما تنها کاربرد ساب دامنه این نیست. در بخش بعدی همراه ما باشید تا به بررسی کاربردهای ساب دامنه بپردازیم. در دامنه چیست می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره دامنه و انواع آن به دست آورید.

برای خرید دامنه می‌توانید از طریق سرویس راست چین کلود اقدام کرده و به همه دامنه‌های پرطرفدار ملی و بین المللی دسترسی داشته باشید.

خرید دامنه زا راست چین کلود

کاربردهای ساب دامنه کدام هستند؟

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که ممکن است برای کاربران پیش بیاید، این است که ساب دامنه چه کاربردی دارد؟ مهم‌ترین کاربرد آن 2 مورد است:

  • سازماندهی بخش‌های مختلف سایت

یکی از مهم‌ترین کاربردهای ساب دامنه سازماندهی بخش‌های مختلف سایت است. گاهی اوقات در سایت شما اطلاعات مختلفی وجود دارد که ارتباطی با هم ندارند؛ در چنین شرایطی ممکن است بخواهید اطلاعات آن را در بخش دیگری قرار دهید.

  • اتصال ساب دامنه به هاست دیگر

گاهی اوقات شما نیاز به اتصال بخشی از دامنه به هاست دیگر دارید. در چنین شرایطی می‌توانید یک ساب دامنه ایجاد کنید و آن را به هاست دیگر متصل کنید. برای مثال، اگر حجم مالتی مدیا (ویدئو، تصاویر، فایل‌های دانلود و…) در سایت شما زیاد است به راحتی می‌توانید یک ساب دامنه در هاست خود ایجاد کنید. سپس از طریق ابزارهای سی‌پنل آن را به هاست دیگر متصل کنید. به همین راحتی می‌توانید مالتی مدیا را در هاست دیگر قرار دهید اما با دامنه‌ای که مرتبط با سایت اصلی است؛ در واقع همان ساب دامین.

  • راه‌اندازی سایت جدید مرتبط با سایت اصلی

اگر قصد راه‌اندازی بخش یا سرویس جدید در سایت را دارید که نمی‌خواهید در سایت اصلی باشد، اگر بخواهید از دامنه جدید استفاده کنید مشکلاتی مانند برندسازی و هزینه تمدید جداگانه دارد، به‌علاوه دامنه جدید هنوز اعتبار کافی در گوگل ندارد. در چنین شرایطی می‌توانید یک ساب دامین روی دامنه اصلی ایجاد کنید. برای مثال، راستچین کلود سرویسی از راستچین است مرتبط با فعالیت راستچین است اما سرویس مجزایی ارائه می‌دهد. این سرویس چون جزو سرویس‌های راست چین است بهتر بود به جای دامنه مجزا در یک زیردامنه ارائه شود.

آموزش ساخت ساب ‌دامین در سی‌ پنل

ساخت زیر دامنه در سی‌پنل بسیار ساده و راحت است و در کمتر از چند دقیقه طی مراحل زیر انجام می‌شود.

  1. ابتدا باید وارد سی‌پنل خود شوید. برای ورود به هاست سی پنل، کافی است یکی از دو راه زیر را انجام دهید:

 ورود به سی‌پنل برای ساخت ساب دامین در سی پنل

  • کلمه cpanel را پس از آدرس دامنه خود وارد کنید (com/cpanel)
  • پورت 2082 را پس از دامنه خود وارد کنید (com:2082)

پس از ورود به‌پنل، برای ایجاد ساب دامین در وردپرس از طریق بخش Domains وارد قسمت Domains شوید.

ایجاد ساب دامین در سی‌پنل

در این بخش لیست تمام دامنه‌ها و ساب دامین‌هایی که تا الان ایجاد کرده‌اید، دیده می‌شود که می‌توانید آنها را مدیریت (Manage) کنید. برای ایجاد ساب دامین جدید کافی است روی گزینه Create A New Domain کلیک کنید.

نکته: در نسخه قبلی سی پنل بخشی با عنوان subdomain وجود داشت که برای ساخت زیر دامنه به کار می‌رفت. اما برای ساخت ساب دامنه در قالب جدید سی پنل cpanel jupiter باید از بخش Domains اقدام کنید.

مدیریت ساب دامنه‌ها؛ ایجاد ساب دامین در کنترل پنل سی پنل

در صفحه جدید، به راحتی می‌توانید ساب دامنه موردنظر خود را ایجاد کنید:

ورود اطلاعات زیر دامنه برای ساخت ساب دامین در هاست سی پنل

در بخش Domain آدرس ساب دامنه خود را وارد کنید؛ مثلاً می‌توانید Sub.Domain.com را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که به‌جای نام Domain در این مثال، باید نام دامنه و به‌جای کلمه Sub نام ساب دامنه خود را وارد کنید. به همین راحتی ساب دامنه شما ایجاد شده است و می‌توانید از آن استفاده کنید. در بخش فایل منیجر، یک پوشه جدید با نام ساب دامنه وجود دارد که می‌توانید فایل‌های مربوط به ساب دامین موردنظر را در آن آپلود کنید.

سی پنل امکانات بسیاری در اختیار شما قرار می‌دهد؛ یکی دیگر از این امکانات ساخت پارک دامین است و برای زمانی کاربرد دارد که بخواهید دامنه شما با بیش از یک آدرس در دسترس باشد.

احتمالا با Addon Domain آشنا هستید در ساخت ادان دامین، این نوع دامنه را تعریف کردیم و نحوه ایجاد آن را نیز گام به گام توضیح دادیم.

انتخاب هاست یکی دیگر از پیش نیازهای شما برای طراحی سایت است. اگر از وردپرس استفاده می‌کنید بهتر است هاستی انتخاب کنید که بیشترین سازگاری را با قالب و افزونه وردپرسی داشته باشد. با خرید هاست از یک هاستینگ معتبر مثل راست چین کلود مشکلی در این خصوص نخواهید داشت.

پیشنهاد ویژه
پلن استاندارد
حجم 5 گیگابایت سرور نسل 10 HPE وب سرور لایت اسپید ترافیک نامحدود
20% تخفیف بزن بریم

ساب دامنه یکی از بخش‌های بسیار کاربردی در سی‌پنل است و برای ایجاد محتوای اختصاصی در بخشی از دامنه اصلی به کار می‌رود. در این مقاله آموزش ساخت ساب دامین در سی‌ پنل را ارائه دادیم.

نظر شما چیست؟
مهسا کاظمی پور
مهسا کاظمی پور

مهسا هستم و 4 ساله در حوزه وردپرس و دو سال در حوزه سئو فعالیت دارم. معتقدم که انسان در شرایط نامساعد نباید خودش رو ببازه و نا امید بشه چون فصل دوباره جوونه زدن هم خواهد رسید...

شبکه های اجتماعی
به جواب سوالت رسیدی؟

ثبت دیدگاه ها